Smetiarske auto pre včely – spoločnosť REDOX vyrobila unikátny včelí úľ
Ak pomôžeš zachrániť jednu včeliu rodinu, pomôžeš zachrániť svet. Spoločnosť REDOX dlhodobo vníma potrebu ochrany včiel. Jednou z možností, ako situácii pomôcť je vyrobiť nový úľ. Ten posledný od REDOXu je v podobe smetiarskeho auta.
Spoločnosť REDOX, najväčší slovenský dodávateľ komunálnej techniky pre mestá, obce a spoločnosti, ktoré nakladajú s komunálnym a separovaným odpadom, vníma problematiku ochrany včiel ako veľmi aktuálnu. Hlavne počas pandémie COVID-19 si ľudia uvedomili, aké dôležité je mať silnú imunitu a pevné zdravie. „Včelí med je dokonalá základná stavebná jednotka imunity. Tak sme sa rozhodli po inštalácií prvých úľov v tvare komplexu budov sídla REDOX-u vyrobiť úle v tvare smetiarskeho auta a doplniť včelie „redoxácke“ rodiny o ďalšie.,“ približuje zámer majiteľ spoločnosti REDOX a zakladateľ Nadácie REDOX Roman Malček. Úľ na prvý pohľad upúta svojím dizajnom zraky verejnosti, no včely nájdu príbytok v klasickom drevenom úli. Drevo totiž včely vnímajú ako prirodzenú súčasť svojho prostredia, a tak je práve tento materiál na výrobu úľov najvhodnejší. Tento konkrétny v podobe smetiarskeho vozidla bude umiestnený na juhu stredného Slovenska, neďaleko obce Kyjatice.
Iniciatíva na ochranu včiel
Zaujímavosťou je že, odhadom až 76 percent potravinárskej produkcie v Európe je možnej vďaka jedinému hmyzu – včelám. Masívny úhyn včiel nie je problémom len Slovenska, týka sa celého sveta. Aktuálne je v ohrození až tretina hmyzu, tento živočíšny druh vymiera 8-krát rýchlejšie ako cicavce, vtáky a plazy. Ochrana včiel je kľúčovou témou budúcnosti. Včely na celom svete hynú alarmujúcou rýchlosťou. Faktory, ktoré spôsobujú, že včely celosvetovo ubúdajú sú rôzne od klimatických zmien až po agresívne hospodárenie. Dopady a dôsledky úhynu včelstva si uvedomujú v spoločnosti REDOX dlhodobo, aj z tohto dôvodu v minulosti otvorili „najmenší servis na svete“. Funkčný včelí úľ, ktorý je replikou sídla spoločnosti kde sa vykonáva servis a opravy komunálnej techniky a smetiarskych vozidiel. Spoločnosť REDOX a Nadácia REDOX buduje včelie rodinné spoločenstvá postupne. O včely v týchto úľoch sa stará dlhoročný odborník a včelár Július Jaloviar z Hnúšte, ktorý sa okrem starostlivosti o desiatky úľov aktívne venuje aj výskumu a vývoju nových prostriedkov boja proti parazitu – Klieštiku včeliemu. Ten vo veľkom rozsahu spôsobuje úhyny včiel na Slovensku. „Výsledné produkty, ktorými sú med, peľ, včelia kašička, propolis a vosk, sú určené zamestnancom našej firmy,“ hovorí R. Malček. Podľa neho má včelárstvo v dnešnej dobe veľký zmysel pre celú spoločnosť. Spoločnosť REDOX s.r.o. z Lučenca by preto v blízkej budúcnosti rada zapojila do budovania a rozširovania svojich včelstiev aj ďalšie privátne a mestské komunálne spoločnosti. Vlani sa do projektu zapojili Verejno prospešné služby mesta Vráble zhotovením a prevádzkou vlastných úľov inštalovaných priamo v areáli spoločnosti. „Našim cieľom je silný odkaz pre spoločnosť, zakladanie nových včelích rodín a ich ochrana má zmysel. Preto tvrdíme, že ak vytvoríš jednu včeliu rodinu, pomôžeš zachrániť celý svet,“ uzatvára R. Malček.
Včely žijú na Zemi už 150 miliónov rokov. V súčasnosti sú v našom regióne ohrozeným druhom, a tak je veľmi potrebná starostlivosť včelárov. Vyhynutie včiel by malo dopad na celú prírodu. Spoločnosť REDOX si to uvedomuje, a preto vynakladá úsilie pomôcť vážnu situáciu zmierniť.
Súvisiace články
Odovzdanie kompaktora TANA Gx260 pre spoločnosť EKOS spol. s.r.o. Stará Ľubovňa
Dňa 26.07.2012 bol odovzdaný kompaktor TANA Gx260 pre spoločnosť EKOS spol. s.r.o. Stará Ľubovňa.
Píšu o nás na www.odpady-portal.sk – Polopodzemné kontajnery MOLOK v Trnave
Polopodzemné kontajnery MOLOK v Trnave